Vestone

Detal ma znaczenie

Dekoracje w ogrodzie i na posesji można przygotowywać również nie tylko z gotowych dedykowanych do tego elementów czy rozwiązań. Doskonale sprawdzają się do tego, te same produkty tj. kostki brukowe i płyty betonowe, którymi aranżowana jest przestrzeń na posesji.

 

 Klomb

Do stworzenia ciekawego i spójnego z przestrzenią klombu można wykorzystać kostki brukowe o małych nieregularnych kształtach, które w sposób wyraźny oddzielą zieleń od powierzchni użytkowej.

 

 

 

 

 

 

Poranna kawa niekoniecznie na tarasie

W zależności od ustawienia budynku względem słońca, można zaplanować w ogrodzie dodatkowy mały kącik wypoczynkowy, który stanie się dodatkowym miejscem do wypoczynku i będzie dodatkową dekoracją posesji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ścieżka ogrodowa ze stopni schodowych

Ciężkie, ważące ok. 120 kg stopnie schodowe o praktycznej długości 100 cm mogą stać się również ciekawym elementem do aranżacji ścieżki w ogrodzie. Nowoczesna faktura i prostokątny kształt stopnia są doskonałym rozwiązaniem dla nowocześnie aranżowanych miejsc.

Ścieżka w ogrodzie

Płyty dekoracyjne Desio, kolor antracytowy.

Najpopularniejszym rozwiązaniem do aranżacji ciągów komunikacyjnych zarówno wokół domu jak i w ogrodzie są betonowe kostki brukowe i płyty. Bogactwo dostępnych formatów i barw daje niemalże nieograniczone stworzenia jednolitego stylu na posesji. Ponadto kostki i płyty brukowe są wytrzymałe oraz odporne na mróz i sól.

Przede wszystkim ścieżka powinna spełniać dwa zadania tj. prowadzić do zaplanowanych w ogrodzie miejsc oraz być ozdobą, która nie przytłoczy istniejącej zieleni. Planowany kształt drogi całkowicie zależy od planowanej funkcjonalności, dokąd ma prowadzić, jaki ma być dostęp do poszczególnych fragmentów ogrodu, bo są nim nie tylko rośliny lecz i drzewka i krzewy owocowe czy też altana, wydzielone miejsce na ognisko lub też składzik narzędzi czy drewna do kominka.

 

warto wiedzieć:

funkcjonalność

Na etapie planowania ogrodu, warto przemyśleć również utwardzenie nawierzchnią przestrzeni planowanych pod altanę, grilla, domek narzędziowy czy drewutnię.

Wybrana faktura i kolor kamieni oraz planowana forma ścieżki (prosta czy też kręta) mają wpływ na komfort jej użytkowania.

 

 

wysokość wybranej kostki brukowej lub płyty dekoracyjnej

W przypadku powierzchni użytkowanych wyłącznie pieszo zupełnie wystarczająca jest wysokość 4 – 5 cm.

 

Kostka brukowa Wenecja, kolor jaspis.

szerokość ścieżki

Zależy ona od planowanej funkcjonalności, dla jednego użytkownika wystarczy by miała 60 – 70 cm szerokości, dla dwóch osób optymalna jest szerokość ok. 120 – 150 cm. Przy planowaniu szerokości ścieżki należy pamiętać, że być może będzie się po niej poruszać z taczką czy kosiarką, by dotrzeć do miejsc w ogrodzie, które będą wymagały sezonowej pielęgnacji.

Taras na wylewce betonowej

Wielu indywidualnych inwestorów na etapie budowy bryły budynku, tak naprawdę do końca jeszcze nie wie, jakimi produktami wykończy taras. Dość popularną sytuacją jest, gdy osoby poszukujące rozwiązań mają już w miejscu planowanego patio wylewkę betonową a ostatecznie chciałyby położyć na nim płyty brukowe.

Tak, na wylewce betonowej można układać płyty.

płyty dekoracyjne Desio  I  kolor pastelowy 

Podstawowe zasady, które warto znać:

– nawierzchnie betonowe należy układać w temperaturze powyżej 5 stopni        Celsjusza

– przy układaniu należy pamiętać o zastosowaniu minimum 2% spadku

–  wykładana powierzchnia powinna być czysta, sucha i stanowić monolit, bez    widocznych pęknięć i ubytków

– płyty należy mocować za pomocą kleju wodno i mrozoodpornego

– bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej szerokości fugi (min. 3 mm)   między poszczególnymi elementami; zbyt wąskie odstępy między elementami mogą doprowadzić do ich wzajemnego oddziaływania na siebie a tym samym do powstawania pęknięć i rys

– zalecane jest stosowanie fug elastycznych

– na etapie układania należy korzystać z gumowego młotka i wielokrotnie sprawdzać poziomicą prawidłowe umieszczenie produktu

– praktycznym rozwiązaniem jest zabezpieczenie krawędzi fug taśmą     malarską, by po wyschnięciu spoiny ją odkleić i pozostałe niewielkie zabrudzenia oczyścić bieżącą wodą

Funkcjonalny taras

Taras, to naturalne przedłużenie salonu, w którym spędza się większość czasu poświęconego rodzinie i przyjaciołom. Warto zadbać o to by jego urządzenie i wykończenie było nie tylko miłe dla oka lecz przede wszystkim funkcjonalne. Wśród wielu dostępnych na rynku produktów, coraz popularniejsze są płyty i kostki betonowe. Można je stosować do aranżacji tarasu, zarówno na wylewce betonowej jak i na gruncie.

Bogactwo dostępnych formatów i barw, pozwala stworzyć praktyczną i wygodną przestrzeń do wypoczynku.

 

kostka dekoracyjna Nativo  I  kolor kasztanowy

 

Przede wszystkim należy zaplanować stanowisko do wspólnego spożywania posiłków, być może nawet miejsce na grilla oraz odpowiednią przestrzeń do leżakowania, czy też prozaicznego suszenia prania a nawet miejsce dla roślin, które na okres letni wystawia się z domu. Niby są to drobne sprawy a jednak ich przemyślenie pozwala zaplanować optymalnie funkcjonalność danego miejsca.

Drugim, bardzo istotnym elementem, jest styl życia rodziny. Czy mamy czas na pielęgnację tarasu, czy mamy małe dzieci, które jak wiemy, potrafią ubrudzić każdą przestrzeń.

Odpowiadając sobie na powyższe pytania, można przejść do poszukiwania rodzaju nawierzchni i koloru, mając również na uwadze nasze potrzeby estetyczne i praktyczne oraz architekturę budynku.

Praktycznym rozwiązaniem są dekoracyjne płyty betonowe o nierównomiernie barwionej powierzchni – Coloratto , na której mniej widać naturalne zanieczyszczenia. Można je swobodnie łączyć z płytami o jednolitej barwie, tym samym umownie zaznaczając przestrzeń biesiadowania czy odpoczynku